Wiedza

Klikając na jedno z poniższych pytań, uzyskasz błyskawiczną odpowiedź!
Jak działa instalacja fotowoltaiczna i z jakich elementów się składa?
Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wytworzony prąd stały przepływa przez inwerter (potocznie falownik) i zostaje przekształcony w prąd przemienny, czyli dokładnie taki jaki mamy w gniazdkach (230V).
Zestaw instalacyjny składa się z paneli fotowoltaicznych, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej inwertera zmieniającego prąd stały na prąd zmienny, okablowania oraz licznika zużycia i produkcji energii.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna i z jakich elementów się składa?
Budowa i zasada działania paneli fotowoltaicznych
Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?
A czy każdy dom nadaje się do montażu fotowoltaiki?
Czy instalacja powoduje hałas lub wytwarza jakiś zapach oraz jak wygląda jej wytrzymałość na grad, śnieg lub ekstremalne temperatury?
Przeczytałem w internecie, że jak jest pochmurny dzień to instalacja nie działa a dodatkowo sąsiad mi powiedział, że panele trzeba myć, czy to prawda?
Jak wygląda obsługa i konserwacja instalacji fotowoltaicznej?
Kto to jest Prosument? Czy ja nim mogę być?
W porządku, a na jakich zasadach będę się rozliczał?

Vademecum Inwestora

Co to jest formuła EPC? Proszę to dokładnie wyjaśnić.

Realizacja inwestycji fotowoltaicznych odbywa się w formule EPC (ang. engineering, procurement, construction), czyli w tzw. „wykonawstwo pod klucz”. Opiera się na kompleksowym wykonaniu zlecenia poczynając o planu inwestycji, poprzez projektowanie, aż do jej budowy. To wygodny i efektywny sposób realizacji, dający inwestorowi pewność profesjonalnego wykonawstwa oraz dopełnienia wszelkich formalności. Oto poszczególne etapy realizacji inwestycji w formule EPC:

 

Egineering – prace inżynieryjne. Najważniejszym punktem tego etapu jest znalezienie optymalnego rozwiązania ściśle dopasowanego do oczekiwań klienta. Istotne jest dostosowanie wysokiej jakości do ceny inwestycji. Zaliczamy tu:

- przyjęcie zlecenia,

- sporządzenie projektu,

- wykonanie precyzyjnego kosztorysu.

 
Procurement – zakup niezbędnych materiałów. Duży nacisk kładziemy na optymalne dopasowanie ceny do jakości wszystkich elementów konstrukcji oraz terminowe dostarczenie ich na plac budowy. Etap składa się z:

- zakupu i odbioru materiałów,

- fakturowania i rozliczenia

 
Construction – prace budowlane. Dysponujemy profesjonalną ekipą budowlaną realizującą projekty na wysokim poziomie. Ostatni etap budowy składa się z następujących elementów:

- sporządzenia harmonogramu budowy,

- wykonania konstrukcji,

- rozliczenia całościowego kosztu realizacji zlecenia,

- przekazania gotowej konstrukcji inwestorowi.
Proszę mi wyjaśnić jak wygląda proces inwestycyjny dla dużych farm fotowoltaicznych?
Jak od środka wygląda eksplotacja farmy fotowoltaicznej?
© 2020 ARCHIGON SP. Z O.O. - All right reserved