Rządowy program Mój Prąd 3.0 będzie działał wstecz. Nabór wniosków tylko do 20 grudnia

Na program Mój Prąd 2021 ciągle nie ogłoszono nowych naborów. Przedstawiciele rządu uspokajają i zapewniają, że program ruszy w drugiej połowie 2021 roku. Wnioski będą przyjmowane do 20 grudnia br. Co więcej, będą mogli z niego skorzystać wszyscy, którzy zainwestowali w fotowoltaikę po 31 stycznia 2020 roku.

panele fotowoltaiczne na dachu instalacja PV

Program Mój Prąd to rządowa pomoc finansowa na inwestycję w fotowoltaikę. Dofinansowanie Mój Prąd 2.0 dotyczyło montażu modułów fotowoltaicznych i mogło wynosić nawet 5 000 zł. Dofinansowanie mógł otrzymać ten, kto planował instalację w swoim domu o mocy wynoszącej co najmniej 2 kW i nie więcej niż 10 kW.

Portal Gramwzieolne.pl dowiedział się, że z dotacji na fotowoltaikę z nowej edycji Mojego Prądu będą mogli skorzystać także prosumenci, którzy poniosą wydatki związane z taką inwestycją przed uruchomieniem nowego naboru.

Na otrzymanie dofinansowania z nowej edycji Mojego Prądu datą zaporową staje się 31.01.2020 r. Instalację fotowoltaiczną, w przypadku której wydatki zostały poniesione po tym terminie, będzie można zgłosić do nowej edycji programu.

Program Mój Prąd w nowej odsłonie?

Kolejną kluczową wiadomością jest zapowiedź urzędników, z której wynika, że w nowej edycji programu Mój Prąd będzie można pozyskać dotację już nie tylko na domową instalację fotowoltaiczną, ale także na dodatkowe urządzenia energetyczne. Urządzenia, które umożliwią zwiększenie i optymalizację w gospodarstwie domowym zużycia energii elektrycznej produkowanej z fotowoltaiki, w ten sposób zwiększając poziom autokonsumpcji i odciążając sieć dystrybucyjną.

Prawdopodobnie wciąż przedłużający czas ogłoszenia nowego naboru do Mój Prąd 3.0 ma związek z ciągłym procedowaniem wniosków z dwóch pierwszych edycji programu. W pierwszych dwóch edycjach programu bowiem do rozdysponowania rząd miał w sumie 1,1 mld zł. Tyle pieniędzy, mając na uwadze maksymalną wartość dotacji 5 tys. zł, powinno wystarczyć do dofinansowania ok. 220 tys. prosumenckich instalacji PV. A w sumie w dwóch pierwszych naborach przyjęto ponad 265,3 tys. wniosków. Na sfinansowanie wszystkich, przyjmując maksymalną wysokość dotacji, potrzebny byłby zatem budżet 1,326 mld zł.

Artykuł za Gramwzielone.pl

Masz pytania?

Nasi konsultanci odpowiedzą Ci tak szybko jak to możliwe.

Masz pytania? Zamów bezpłatną konsultację

Dziękujemy za Twoją wiadomość, wkrótce się z Tobą skontaktujemy!
W trakcie wysyłki wiadomości wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.