Mój prąd w nowej wersji również w 2021 roku!

Kołem napędowym fotowoltaicznej rewolucji, która trwa do dziś i będzie trwała jeszcze w przyszłych latach, stała się wprowadzona w połowie 2016 roku nowelizacja ustawy o OZE.

Ustalony wówczas system opustów sprawił, że instalacje fotowoltaiczne zaczęły być opłacalne dla klientów indywidualnych. W kolejnych latach ilość i moc instalacji systematycznie rosły – na co miały wpływ bez wątpienia zachęty w postaci dofinansowań unijnych oraz krajowych.

Dopłaty do instalacji fotowoltaicznej

Kolejnym ważnym krokiem w sektorze fotowoltaiki wprowadzenie w 2019 roku nowelizacji ustawy o OZE która przyznała status prosumenta również przedsiębiorcom. Dodatkową stymulację dla rynku stanowił rządowy program „Mój prąd”, który gwarantował nieopodatkowane dopłaty w wysokości 5000 zł do mikroinstalacji dla gospodarstw domowych, w których zainstalowana moc elektrowni słonecznej nie przekraczała 10 kWp. Efekt tych wszystkich zmian można było zobaczyć na koniec 2019 roku, kiedy to moc zainstalowanej fotowoltaiki wzrosła o ponad 175%, osiągając poziom 1,3 GWp. Prognozy IEO wskazują również, że na koniec 2021 roku skumulowana moc fotowoltaiki w Polsce powinna przekroczyć nawet ok. 4,2 GW.

Jak będzie wyglądało finansowanie fotowoltaiki?

Już wiadomo, że na instalacje fotowoltaiczne w 2021 roku wciąż będą środki z programu „Mój prąd” oraz „Czyste powietrze”. Program „Mój prąd” cieszy się ogromną popularnością osób instalujących mikroinstalacje w swoich domach. Obecnie trwa drugi nabór wniosków, który kończy się 18 grudnia 2020r.

Jak wynika z informacji przekazanych przez wiceministra klimatu i rządowego pełnomocnika ds. OZE, Ireneusza Zyski, Ministerstwo Klimatu zdecydowało, że program „Mój Prąd” będzie kontynuowany w 2021 roku. Upublicznione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informacje nie wskazują jednak konkretnie jakie zmiany nastąpią w nadchodzącej edycji projektu. Prawdopodobnie oprócz standardowych dotacji na panele fotowoltaiczne do przyszłorocznej edycji programu mogą zostać włączone takie elementy jak:

  1. Dofinansowanie na budowę domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych
  2. Wsparcie osób decydujących się na stworzenie własnych magazynów energii
  3. Dotacja na pompy ciepła

Konkretnych informacji na ten temat dowiemy się tego podczas ogłoszenia kolejnej edycji przewidziany jest na pierwszą połowę 2021 r.

Ireneusz Zyska zaznaczył, że celem rządu jest zwiększenie obecnej liczby około 270 tys. prosumentów w Polsce do ponad miliona.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą fotowoltaiki dla domu, biznesu, lub farmy fotowoltaicznej zadzwoń i umów się na spotkanie z naszym doradcą.

Masz pytania?

Nasi konsultanci odpowiedzą Ci tak szybko jak to możliwe.

Masz pytania? Zamów bezpłatną konsultację

Dziękujemy za Twoją wiadomość, wkrótce się z Tobą skontaktujemy!
W trakcie wysyłki wiadomości wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.