fbpx
biuro@archigon.pl

Czym jest i jak działa magazyn energii?

 

Odnawialne Źródła Energii z roku na rok zyskują w Polsce coraz większą popularność.Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza fotowoltaika, która w ostatnich latach przeżywa prawdziwy boom, miedzy innymi, dzięki uruchomionemu w 2019 roku rządowego programu „Mój Prąd”.Główną przyczyną inwestowania w odnawialne źródła energii przez odbiorców indywidualnych oraz firmowych, w tym fotowoltaikę, jest uniezależnienie się systematycznie od rosnących cen prądu, oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, trwałość i efektywność systemu fotowoltaicznego. Pomimo wielu niekwestionowanych zalet, produkcja energii z fotowoltaiki posiada jedną istotną wadę – cechuje się dużą zmiennością, w zależności od pory dnia czy warunków atmosferycznych. Instalacja fotowoltaiczna potrafi pokryć do 100% zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym, a nawet wyprodukować sporą nadwyżkę. W związku z tym, produkcja energii często nie pokrywa się czasowo z oczekiwaniami jej użytkowników. Aby temu zapobiec warto pomyśleć o magazynach energii, które są coraz wydajniejsze i dostępne dla każdego. Czym jest magazyn energii i jak działa?

 

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna – Archigon. 

Cel systemów magazynowania jest jasny: udostępniają energię słoneczną wtedy, gdy jej potrzebujesz – zwykle wieczorem i nocą. Zasada jest taka: Energia wytwarzana w systemie fotowoltaicznym jest początkowo wykorzystywana na własne potrzeby. Oznacza to, że aktywni odbiorcy energii elektrycznej, tacy jak zamrażarki lub inne urządzenia gospodarstwa domowego, są natychmiast zasilani energią słoneczną. Jednak gdy dostępnych jest więcej energii niż potrzeba, nadmiar energii wpływa do akumulatora, ładując go w ten sposób. Moc przepływa do sieci, gdy bateria jest naładowana i nie ma zapotrzebowania ze strony gospodarstwa domowego. Jeśli zapotrzebowanie w ciągu dnia jest większe niż ilość wyprodukowanej energii słonecznej, dostępna jest również zmagazynowana energia – niezależnie od tego, czy akumulator jest w pełni, czy tylko częściowo naładowany. Dopiero gdy bateria jest całkowicie rozładowana, energia będzie pobierana z sieci. W ten sposób można pokryć dużą część swojego zapotrzebowania na energię energią generowaną przez system fotowoltaiczny.

 

Jeżeli wytwarzamy energię elektryczną za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej, to taką energię przechowuje się w postaci substancji chemicznej, która po przekształceniu, jest ponownie oddawana w formie energii elektrycznej. Jeżeli więc nasza instalacja wyprodukuje dużą ilość energii, jej nadwyżka zostanie zachowana i oddana w formie energii elektrycznej (np. w mocy lub zimą). Dzięki magazynom energii cała energia wyprodukowana z Twojego systemu fotowoltaicznego zostanie w Twoim gospodarstwie domowym.

Realizacja Archigon. 

Magazyny energii korzystają najczęściej z ogniw litowo-jonowych, które są obecnie jednymi z najlepszych na rynku. Na rynku dostępne są baterie o rozmaitej pojemności – od 3kWh do 10 kWh. Żywotność takich baterii to nawet 20 lat! Producenci zapewniają 10 – letnią gwarancję na bezpieczeństwo i niezawodność pracy urządzenia.

 

Domowe magazyny energii stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, tzn. wtedy kiedy produkcja jest największa, a chcą wykorzystywać ją na własne potrzeby w 100%. Systemy magazynowania energii doskonale sprawdzą się także w miejscach, które narażone są na częste przerwy w zasilaniu.

Korzyści z inwestycji w magazyny energii to:

  1. maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii, 
  2. niezależność energetyczna, mamy prąd nawet jeśli nie ma go w sieci, 
  3. oszczędność, w przeciwieństwie do net-meteringu, magazyn energii pozwala na wykorzystanie całkowitej nadwyżki, 
  4. możliwość wykorzystania urządzenia tam, gdzie nie ma dostępu do sieci np. w domku na działce, 
  5. brak przerw w dostawie prądu, 
  6. likwidacja zakłóceń obniżających jakość energii i ograniczanie skutków przeciążeń w sieci, 
  7. możliwość wyboru pojemności, w zależności od potrzeb, 
  8. wykorzystanie magazynów energii do ładowania samochodów elektrycznych. 

 

Specjaliści z Archigon, w 2020 roku wykonali hybrydową instalację fotowoltaiczną off-grid, w trybie backup, o mocy 15,60 kWp z magazynem energii w systemie trójfazowym, o pojemności 11 kWh, z którego energia będzie wykorzystana całkowicie na potrzeby gospodarstwa domowego. Inwestycja pozwoli inwestorom na niezależne od sieci działanie gospodarstwa domowego nawet przez kilka dni.

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna – Archigon. 

 

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą fotowoltaiki dla domu, biznesu, lub farmy fotowoltaicznej zadzwoń i umów się na spotkanie z doradcą ARCHIGON.

 

Infolinia: +48 880 066 066