Czym jest i jak działa magazyn energii?

Popularność fotowoltaiki w Polsce

Polacy coraz częściej stawiają na Odnawialne Źródła Energii. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza fotowoltaika, która w ostatnich latach przeżywa prawdziwy boom. Dzieje się miedzy innymi dzięki uruchomionemu w 2019 roku rządowego programu „Mój Prąd”. Odbiorcy indywidualni oraz firmowi inwestują w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, ponieważ dzięki niej są w stanie uniezależnić się od systematycznie rosnących cen prądu. Fotowoltaika pomaga oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, a trwałość i efektywność systemu fotowoltaicznego zapewnia jej długoletnie funkcjonowanie.

Magazyn energii a instalacja fotowoltaiczna

Produkcja energii z fotowoltaiki cechuje się, w zależności od nasłonecznienia, dużą zmiennością. Pora dnia i warunki atmosferyczne wpływają na produkcję energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna potrafi pokryć do 100% zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym, a nawet wyprodukować sporą nadwyżkę, ale żeby ją zmagazynować potrzebny jest magazyn energii. Czym jest magazyn energii i jak działa?

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna – Archigon.

Po co magazyn energii w gospodarstwie domowym?

Cel systemów magazynowania jest jasny: udostępniają energię słoneczną wtedy, gdy jej potrzebujesz – zwykle wieczorem i nocą. Energia wytwarzana w systemie fotowoltaicznym jest początkowo wykorzystywana na własne potrzeby. Oznacza to, że „aktywni odbiorcy energii elektrycznej” są natychmiast zasilani energią słoneczną. Jednak gdy energii produkowanej jest więcej niż jej zużycia, nadmiar energii wpływa do akumulatora i go ładuje. Sieć otrzymuje energię z gospodarstwa domowego dopiero wtedy, gdy bateria jest naładowana i nie ma zapotrzebowania na energię ze strony gospodarstwa domowego. Niezależnie od tego, czy akumulator jest w pełni, czy tylko częściowo naładowany zmagazynowana energia jest dostępna. Dopiero, wtedy gdy bateria jest całkowicie rozładowana, gospodarstwo będzie musiało skorzystać z energii z sieci. W ten sposób można pokryć dużą część swojego zapotrzebowania na energię energią generowaną przez system fotowoltaiczny.

Działanie magazynu energii

Jeżeli wytwarzamy energię elektryczną za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej, to taką energię przechowuje się w postaci substancji chemicznej, która po przekształceniu, jest ponownie oddawana w formie energii elektrycznej. Jeżeli więc nasza instalacja wyprodukuje dużą ilość energii, jej nadwyżka zostanie zachowana i oddana w formie energii elektrycznej (np. w nocy lub zimą). Dzięki magazynom energii cała energia wyprodukowana z Twojego systemu fotowoltaicznego zostanie w Twoim gospodarstwie domowym.

Realizacja Archigon.

Magazyny energii korzystają najczęściej z ogniw litowo-jonowych, które są obecnie jednymi z najlepszych na rynku. Na rynku dostępne są baterie o rozmaitej pojemności – od 3kWh do 10 kWh. Żywotność takich baterii to nawet 20 lat! Producenci zapewniają 10 – letnią gwarancję na bezpieczeństwo i niezawodność pracy urządzenia.

Domowe magazyny energii stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie zużywają dużo energii w ciągu dnia, tzn. wtedy kiedy produkcja jest największa, a chcą wykorzystywać ją na własne potrzeby w 100%. Systemy magazynowania energii doskonale sprawdzą się także w miejscach, które narażone są na częste przerwy w zasilaniu.

Korzyści z inwestycji w magazyny energii to:

  1. maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii,
  2. niezależność energetyczna, mamy prąd nawet jeśli nie ma go w sieci,
  3. oszczędność, w przeciwieństwie do net-meteringu, magazyn energii pozwala na wykorzystanie całkowitej nadwyżki,
  4. możliwość wykorzystania urządzenia tam, gdzie nie ma dostępu do sieci np. w domku na działce,
  5. brak przerw w dostawie prądu,
  6. likwidacja zakłóceń obniżających jakość energii i ograniczanie skutków przeciążeń w sieci,
  7. możliwość wyboru pojemności, w zależności od potrzeb,
  8. wykorzystanie magazynów energii do ładowania samochodów elektrycznych.

Case study Archigon: Instalacja hybrydowa z magazynem energii

Specjaliści z Archigon, w 2020 roku wykonali hybrydową instalację fotowoltaiczną off-grid, w trybie backup, o mocy 15,60 kWp z magazynem energii w systemie trójfazowym, o pojemności 11 kWh, z którego energia będzie wykorzystana całkowicie na potrzeby gospodarstwa domowego. Inwestycja pozwoli inwestorom na niezależne od sieci działanie gospodarstwa domowego nawet przez kilka dni.

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna – Archigon.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą fotowoltaiki dla domu, biznesu, lub farmy fotowoltaicznej zadzwoń i umów się na spotkanie z doradcą ARCHIGON.

Masz pytania?

Nasi konsultanci odpowiedzą Ci tak szybko jak to możliwe.

Masz pytania? Zamów bezpłatną konsultację

Dziękujemy za Twoją wiadomość, wkrótce się z Tobą skontaktujemy!
W trakcie wysyłki wiadomości wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.