Montaż fotowoltaiki na gruncie – dlaczego to dobre rozwiązanie?  

Chociaż panele słoneczne na dachu są najczęstszym wyborem dla właścicieli domów, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć system paneli słonecznych montowanych na ziemi.

Ogólnie rzecz biorąc, panele słoneczne do montażu naziemnego kosztują nieco więcej niż panele słoneczne na dachu w przeliczeniu na wat, ze względu na dodatkową na dodatkowe prace ziemne i ceny konstrukcji montażowej. Biorąc to pod uwagę, jeśli Twoja nieruchomość nie jest idealna do instalacji solarnych na dachu, zainstalowanie systemu naziemnego może w rzeczywistości zaoszczędzić więcej pieniędzy na dłuższą metę.

Panele słoneczne na dachu są ograniczone specyfikacją dachu, na którym są instalowane. Jeśli Twój dach nie jest ustawiony pod odpowiednim kątem, nie jest skierowany na południe lub ma przeszkody, takie jak kominy lub świetliki, Twój panel słoneczny będzie mniej wydajny. Z drugiej strony, naziemne panele słoneczne można umieścić tam, gdzie panują najlepsze warunki.

Ponadto, jeśli Twój dom zużywa dużo energii elektrycznej, Twój dach może nie być wystarczająco duży, aby pomieścić system energii słonecznej, który spełnia Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przeciwieństwie do tego, systemy słoneczne montowane na ziemi mogą być dopasowane do zużycia energii elektrycznej bez ograniczeń przestrzennych systemu dachowego.

Jak wygląda instalacja fotowoltaiki na gruncie?

Montaż gruntowej instalacji fotowoltaicznej odbywa się prawie w taki sam sposób co w przypadku instalacji na dachu. Naziemne panele słoneczne można zamontować w dowolnym miejscu Twojej posesji, które jest wystarczająco otwarte na przestrzeń i ma dobrą ekspozycję na słońce.

System montażowy, w przypadku fotowoltaiki na gruncie, jest bardziej rozbudowany niż przewidziany do montażu na dachu. Do zabudowy gruntowej stosuje się wzmacniane stelaże wykonane z wytrzymałej, ocynkowanej ogniowo stali, pokrytej powłoką magelitową – konstrukcja musi bowiem poradzić sobie z korozją i różnymi warunkami atmosferycznymi. W celu ochrony przed wiatrem, dla systemów na gruncie przewidziano konstrukcje jedno lub dwupodporowe.

Kluczowy jest jednak sposób mocowania całego systemu do gruntu. W przypadku konstrukcji wbijanej w grunt elementy podtrzymujące umieszcza się bezpośrednio w ziemi, na głębokości ok. 1,5 m (w zależności od rodzaju gleby). Następnie na nich montuje się specjalne uchwyty i szyny, do których później zostaną przykręcone panele. Panele zasilają falownik solarny, który znajduje się w systemie montażowym za panelami lub w domu.

Jakie są zalety paneli fotowoltaicznych montowanych na gruncie?

Montaż paneli słonecznych na gruncie ma niewątpliwie wiele zalet.

Po pierwsze, systemy słoneczne montowane na ziemi są niezwykle łatwe do umieszczenia. Wynika to z faktu, że można je umieszczać na otwartym terenie. Na żadnym etapie nie jest wymagane wiercenie w dachu, a stężenia stosowane w tych systemach są łatwe do usunięcia i lekkie. W systemie montażu na słupie usztywnienia są nieco cięższe i bezpieczniejsze.

Po drugie, montowany na ziemi system słoneczny może być bardziej produktywny i wydajny na panel niż typowy panel słoneczny na dachu. Dzieje się tak, ponieważ nie są one zależne od twojego dachu. Zamiast tego są ustawione pod idealnym kątem, aby zoptymalizować produkcję energii. Oznacza to, że możesz generować więcej energii elektrycznej niż system dachowy o mniej więcej tej samej wielkości, a na dłuższą metę zaoszczędzisz więcej pieniędzy.

Wreszcie, systemy słoneczne montowane na ziemi są znacznie łatwiej dostępne niż ich odpowiedniki na dachu. Jeśli mieszkasz w okolicy, w której zimą pada dużo śniegu, możliwość łatwego zmiatania śniegu z paneli słonecznych na dachu może być niebezpieczną niedogodnością. Systemy montowane na ziemi sprawiają, że jest to znacznie łatwiejsze, a także bezpieczniejsze.

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa budowlanego i znowelizowanymi regulacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii (OZE), przydomowa gruntowa instalacja fotowoltaiczna prosumencka o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 kW nie wymaga żadnych zezwoleń ani pozwolenia na budowę.

Dodatkowo, aby wybudować instalację fotowoltaiczną na gruncie nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Dodatkowo bez względu czy montujesz panele na dachu czy na gruncie płacisz VAT w wysokości tylko 8%.

Dobór urządzeń i opracowanie odpowiedniego sposobu montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie warto zostawić profesjonalistom. Tylko dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że całość przedsięwzięcia została wykonana zgodnie z wymaganiami technicznymi.

Masz pytania? Zamów bezpłatną konsultację

Dziękujemy za Twoją wiadomość, wkrótce się z Tobą skontaktujemy!
W trakcie wysyłki wiadomości wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.