Działanie instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym

Specjalnie dla naszych czytelników opisujemy działanie instalacji fotowoltaicznej. Zapraszamy do lektury.

Działanie instalacji fotowoltaicznej w uproszczeniu polega na tym, że moduły fotowoltaiczne generują energię elektryczną ze światła widzialnego. Światło padające na panel porusza cząsteczki krzemu zamknięte w module fotowoltaicznym generując ładunek elektryczny prądu stałego oraz ciepło. Energia elektryczna pochodząca ze słońca przekierowywana jest do inwertera, potocznie zwanego falownikiem, który zamienia tę energię z prądu stałego na prąd zmienny, który trafia do naszego gospodarstwa domowego. Działanie instalacji fotowoltaicznej opiera się na współpracy z siecią energetyczną. W słoneczny dzień nadmiar produkowanej energii, której nie jesteśmy w stanie spożytkować, zostaje wysłany do sieci. Dom zasilany jest w pierwszej kolejności z energii pochodzącej ze słońca. Jeżeli produkcja energii nie będzie wystarczająca np. w nocy lub zimą, zakład energetyczny wesprze gospodarstwo, by nie brakło energii na dowolne potrzeby.

Co z zapasem energii, który wyprodukuje moja instalacja fotowoltaiczna?

Zapas energii elektrycznej przesłany do sieci wróci do gospodarstwa w rozliczeniu 1:0,8 (przy instalacji do 10 kWp każda kWh wraca w 80% w momencie kiedy będzie brakować nam części, bądź całości energii). Dzięki tej „opłacie za magazynowanie” gospodarstwo domowe przestaje płacić nie tylko za kWh, lecz również za opłaty dystrybucyjne, które wynoszą nie raz ponad 50% wartości rachunku.

Jak najlepiej dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Z racji rocznego rozliczenia instalacji fotowoltaicznej z energetyką moc dobiera się w taki sposób, by działanie instalacji fotowoltaicznej zaspokoiło całoroczne zapotrzebowanie energii elektrycznej, które bezpośrednio można odczytać z faktur za energię. Ilość kWh zużytych w ciągu ostatnich 12 miesięcy należy przewymiarować o ok 15-20% by instalacja wykonała w ciągu roku ilość potrzebnej dla gospodarstwa energii, oraz zapas na jej magazynowanie.

Kiedy wróci się inwestycja z instalacji fotowoltaicznej?

Dzięki takiej inwestycji z rachunków przekraczających nie raz ponad 250 zł miesięcznie inwestorzy obniżają rachunki za energię elektryczną, do poziomu 8,5-12 zł, w zależności od opłat stałych, które różnią się w zależności od zakładu energetycznego oraz posiadanej od niego oferty. Jeżeli przyjmiemy, że średni rachunek za energię to 250 zł przy taryfie stałej (G11), licząc, że średnia cena kWh wraz z opłatami dystrybucyjnymi wynosi ok 0,60 zł, to inwestycja w system fotowoltaiczny będzie „zarabiać” ok. 3000 zł rocznie.

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Działanie instalacji fotowoltaicznej opiera się na promieniowaniu słonecznym. A średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok 1000 W/m2. Z instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 6 kWp mamy wówczas generowane ok 6000 kWh. Taka inwestycja, bez żadnej dotacji zwróci się w niecałe 7-8 lat, nie uwzględniając wzrostu cen energii w tym okresie. Jest to wobec tego lokata na 10% w skali roku.

Czy mogę skorzystać z dotacji na instalację fotowoltaiczną?

Ale to nie wszystko. Obecnie każdy z inwestorów ma możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w wysokości co najmniej 17% (wysokość zależna na progu podatkowego). Ponadto, według zapowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Ireneusza Zyska, w 2021 roku będzie kontynuowany rządowy Program „Mój Prąd”, co przełoży się na jeszcze szybszy okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę, wynoszący nawet ok. 4-5 lat.

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą fotowoltaiki dla domu, biznesu, lub farmy fotowoltaicznej zaufaj profesjonalistom. Sprawdź nasze realizacje.

Masz pytania? Napisz do nas!

Nasi konsultanci odpowiedzą Ci tak szybko jak to możliwe.

Masz pytania? Zamów bezpłatną konsultację

Dziękujemy za Twoją wiadomość, wkrótce się z Tobą skontaktujemy!
W trakcie wysyłki wiadomości wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.