Czy panele słoneczne działają również zimą?

Odpowiedź brzmi: tak, panele słoneczne działają w okresie zimowym, choć czasami ich wydajność jest mniejsza niż w środku lata — dni są krótsze, a śnieg może chwilowo zmniejszyć wydajność. Panele słoneczne są trwałym i niezawodnym źródłem energii przez cały rok, a co istotne, moduły fotowoltaiczne mają większą wydajność w niższych temperaturach!

Czy panele słoneczne działają gdy jest zimno?

Technologia fotowoltaiczna w panelach słonecznych jest w stanie efektywniej przetwarzać światło słoneczne na energię, gdy jest chłodniej. Co więcej, śnieg odbija dodatkowe światło słoneczne na panele, zwiększając ilość energii, jaką system jest w stanie wygenerować w danym dniu. Nawet jeśli panel słoneczny jest pokryty cienką warstwą śniegu jest w stanie generować prąd. Co istotniejsze, panele słoneczne mają tendencję do całkiem dobrego „zrzucania śniegu”. Systemy instalacyjne są zazwyczaj przechylone pod kątem 30 do 45 stopni, co zapobiega gromadzeniu się śniegu (do pewnego momentu). Lekkie opylenie śniegiem prawdopodobnie szybko zostanie zwiane lub stopnieje. Chociaż prawdą jest, że produkcja paneli słonecznych spada, gdy są pokryte śniegiem, to odsetek całkowitej rocznej utraty produkcji jest w rzeczywistości bardzo mały, co nadal czyni je dobrą inwestycją dla przyszłych klientów.

Czy należy odśnieżać panele?

Jeżeli chodzi o konserwację instalacji fotowoltaicznej w czasie zimy – nie ma tu żadnych wątpliwości – nie powinno się odśnieżać modułów. Należy poczekać aż śnieg sam stopnieje. Odśnieżanie modułów fotowoltaicznych w pochmurne dni wydaje się nie mieć żadnego logicznego uzasadnienia, zwłaszcza w czasie gdy prognozowane są kolejne opady śniegu. Nawet panele pokryte niewielką ilością śniegu generują prąd. Szereg badań wskazuje, że śnieg ogranicza produkcję energii przez panele od 1 do 3,5% w skali roku i to w rejonach o zwiększonym naśnieżeniu. Jeśli zdecydujesz się na odśnieżanie modułów, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Przede wszystkim bądź ostrożny! Wszelkie uszkodzenia paneli nie będą objęte gwarancją. Absolutnie nie próbuj odśnieżać modułów żadną ostrą krawędzią. Ponadto powinniśmy pamiętać o:

  • powierzchnia modułu jest pokryta szkłem hartowanym i trzeba użyć miękkiego materiału, aby jej nie zarysować;
  • w przypadku twardszego śniegu, z lodem, nie uda się go usunąć;
  • łopaty do odśnieżania dachu mogą uszkodzić moduł;
  • próby odśnieżania PV przez ogrzewanie modułu specjalnymi taśmami i matami generują taką ilość energii, że koszt roztopienia śniegu jest dużo wyższy niż energia wyprodukowana przez instalację.

Przetrwaj zimę dzięki przechowywaniu energii w akumulatorze

Przerwy w dostawie prądu mogą być częstym zjawiskiem w miesiącach zimowych, a niektóre z nich pozostawiają rodziny w zimnie i ciemności przez wiele dni. Rosnące temperatury na świecie i coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe znacznie utrudniają przetrwanie następnej burzy bez niezawodnego zasilania awaryjnego. Połączenie dachowego systemu fotowoltaicznego z magazynem energii może zapewnić czystą, odnawialną rezerwową energię elektryczną, dzięki czemu możesz zasilać swój dom podczas przerwy w dostawie prądu. Dodatkowo jesteś niezależny od dostawców energii i cen, które z roku na rok mają wzrostową tendencję.

Masz pytania? Zamów bezpłatną konsultację

Dziękujemy za Twoją wiadomość, wkrótce się z Tobą skontaktujemy!
W trakcie wysyłki wiadomości wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.